Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Samlartallrikar 15286204



*

nr 1528 6204


Samlartallrikar

7 st, Gefle. Svenska slott. Diameter: 19 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 mars 2023
kl 20:46:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/3 15:14:18 1      100 kr
20/3 19:41:38 2      150 kr
20/3 20:38:38 1      300 kr
20/3 20:39:53 2      250 kr
20/3 20:39:53 1      300 kr (Budbetjänt)
20/3 20:39:56 1      300 kr
20/3 20:40:08 2      350 kr
20/3 20:41:10 1      Vinnande bud
20/3 20:41:46 1      justering av budtak


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle prydnadstallrik prydnadstallrikar samlartallrikar svensk keramik svenska keramiker svenska slott
  • 6263 Djupa tallrikar
    Ett par, Qian Long, Kina, 1700-tal. Diameter: 23 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:06
  • 6167 Kaffe / tekopp..
    17 delar, Porcelaine de Paris, Limoges
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:00
  • 6340 Kaffegods
    12 delar, Royal Tuscan, England, dekor av ranka, 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:52
  • 6014 Kaffekoppar
    + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:53
  • 5060 Kaffekoppar
    5 delar, Grodblad, Upsala-Ekeby
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:51
  • 6061 Kaffekoppar
    6 st, "Krokus", Esteri Tomula & Peter Winquist, Ar..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:37




Ladda ner broschyr